MALEZYA MPOC PALM YAĞLARI İLE YAZA MERHABA DEDİK

Gönderen Nilay Altun zaman: Pazartesi, Haziran 24, 2013
Yine çok güzel bir etkinlik çok güzel bir mekan ve blogar dostlarım...Hepimiz yaza merhaba demek için Serkan Bozkurt Chefs Table Mutfak Sanatları Akademisinde biraraya geldik ve bu güzel mutfak okulunda harika bir vakit geçirdik.
Öncelikle mutfak okulunu çok beğendim. Geniş, ferah ve zevkle hazırlanmış profesyonel birçok mutfak sınıfını barındıran okulun en çok ilgimi çeken bölümü tabikide profesyonel pastacılık ve ekmek eğitimi verilen mutfağı oldu.
Hepimiz yemeklerimizde kullandığımız yağ çeşitlerini yakından tanıyoruz. Ayçiçek yağı, zeytinyağı, katı yağlar...Biz bukez etkinlikte farklı bir yağ çeşidi ile tanıştık. Palm yağı ile ilgili bilgileri Hakan bey bizlere anlattıktan sonra etkinlik mutfağımızda bu yağ ile değişik lezzetler denedik.

Palm yağları Malezya'da üretiliyor ve dünyada ikinci. Birinci ülke ise Endonezya. 150 ülkeye palm yağı ihracatı yapılıyormuş. Tabi Türkiye'ye de... Uzakdoğu ve Güney Asya ülkelerinde yemeklerde bu yağın kullanımı %80'i buluyormuş. Farklı bir çok alanda da kullanıldığını öğrendik. Malezya da palmiye ağacı ekimi bundan dolayı çok fazla ekili durumdaymış. Türkiye'deki bazı firmaların palm yağlarını bisküvi ve margarinlerde de kullanıyorlarmış. Palm yağı üreticisi MPOC Avrupa ve Ortadoğu taraflarında bu yağın kullanımını sağlamayı planlıyorlarmış. Özellikle de ev hanımlarının da kullanmasını istiyorlar. Duman çıkarmayan bir yağ olması ile hanımlara ciddi anlamda hitap edeceğini düşünüyorum.

Bukez herzaman reçeteler ile yemek hazırlamak yerine değişik birçok malzeme ile kendi menülerimizi hazırladık. Bizim için buda ayrı bir keyif ve heyecan oldu.


Günün sonunda bizlere hediye edilen çok şık ve anlamlı şef bıçağı

0 yorum:

 

Nilayın Sihirli Elleri Copyright © 2011 Design by Ipietoon Blogger Template | web hosting