Türk Mutfağı

Gönderen Nilay Altun zaman: Perşembe, Haziran 09, 2016

Dünya mutfakları arasında çeşitliliği, zengin malzeme kullanımı ve her kesime uygun damak zevki ile en üst sıralarda yer alan Türk mutfağı, kendine özgü yemekleri ile adından söz ettiriyor.
Asırlardan beri birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Anadolu’nun coğrafyası ile farklı kültürlerin sentezi sonucu oluşan Türk mutfağı; Asya, Arap ve Avrupa mutfaklarından esintiler taşıyor. Bölgelere göre farklı yemek çeşitlerine ev sahipliği yapan Türk mutfağı, her yöreye özgü yemeklerle de zengin bir mutfak oluşturuyor.
Her Bölgede Ayrı Lezzet
Bölgelere göre şekillenen Türk mutfağı yemekleri listesi, çorbasından salatasına, tatlısından hamsili pilavına kadar çok farklı tariflere ev sahipliği yapıyor. Karadeniz Bölgesi'nde sıklıklahamsi ile yapılan yemekler sofralarda yer alıyor. Ege Bölgesi'nde ise zeytinyağlı yemekler daha sık tüketiliyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu ise kebapları, şişleri, köfteleri ile dikkat çekiyor. İç Anadolu; tahıl, kuru baklagiller ağırlıklı yemekleri ile dikkat çekiyor.
Türk Mutfağında Çorbanın Yeri
Türk mutfağı, çorbalar açısından da oldukça zengin çeşitlere yer veriyor. Ezogelin çorbası, şehriye çorbası, mercimek çorbası, tarhana çorbası ve yoğurt çorbası, en çok tercih edilen çorbaların başında yer alıyor. Geleneksel Türk çorbaları arasında yer alan işkembe ve kelle paça çorbası da çokça ve beğenilerek tüketiliyor.
Doyurucu, sağlıklı ve besleyici çorba tarifleri, her sosyal statüden evin mutfağında mutlaka pişirilmeye devam ediyor. Türk mutfağı yemekleri arasında başlı başına ayrı bir yer ayrılması gereken çorba çeşitleri, yörelere göre farklılık gösterebilse de Türk insanının çorbaya olan düşkünlüğü, farklı yöre çorbalarının bile diğer bölgelerce de benimsenmesini sağlamış olduğundan neredeyse bütün çorba çeşitleri, ülkenin dört bir yanında pişiriliyor.
Türk Mutfağı Et Yemeklerinin Mabedi
Türk mutfağında et yemekleri; kebap, köfte gibi kıyılmış etin ızgara edilmesinin yanı sıra bütün parçalar hâlinde de odun ya da kömür ateşi üzerinde, fırında ya da tencere yemekleri şeklinde hazırlanabiliyor. Yalnızca kırmızı etin değil; kümes hayvanlarından elde edilen beyaz etin de çokça tercih edildiği Türk mutfağında etin birçok kullanım şekline rastlanıyor. Alışılagelmiş yöntemler dışında sucuk, pastırma, kavurma gibi etin ülkeye özgü usullerle değerlendirilmesiyle elde edilen eşsiz lezzetler de bulunuyor. Deniz ürünlerinin pek fazla rağbet görmediği Türk mutfağı yemekleri arasında av etleriyle yapılan tarifler de çok fazla benimsenmiyor.
Verimli Topraklardan Gelen Lezzet
Sebze yemeklerinde bile etten pek vazgeçemeyen Türk mutfağı; dolmalar, sarmalar gibi etin kıyma halinde kullanıldığı yemeklerin yanı sıra lahana, pancar, semiz otu, kabak, patlıcan, patatesi ve domates gibi daha pek çok taze sebze ile yapılan yemekte de parça et kullanmaktan geri durmuyor.
Özellikle patlıcanın kızartılarak ortasına kıyma, domates, biber kavurması koyulmasıyla hazırlanan karnıyarık, en sevilen Türk yemeklerinden biri oluyor. Etli olarak hazırlanan fasulye, patlıcan musakka, etli kuru baklagiller ve bunların yanı sıra ıspanak, pırasa, kereviz, bamya gibi sebze yemekleri de Türk yemekleri arasında lezzetleriyle ön plana çıkıyor.
Türk Mutfağının Tatlı Yanı
Vezirparmağı, ekmek tatlısı, baklava çeşitleri ve helva gibi hamur tatlıları ve sütlaç, güllaç, muhallebi, kazandibi gibi sütlü tatlılar ile de haklı bir üne sahip Türk mutfağı, zengin mutfak kültürü ile tüm dünyada tanınıyor.
Birbirinden lezzetli ve değişik Türk mutfağı yemek tariflerine Knorr tarafından hazırlanan http://www.herkessofraya.com/
sayfasından ulaşabilir ve yepyeni, lezzetli yemekler hazırlayabilirsiniz.

0 yorum:

 

Nilayın Sihirli Elleri Copyright © 2011 Design by Ipietoon Blogger Template | web hosting